Šimonova záhadná miestnosť

Šimon je o dosť inteligentnejší než väčšina z jeho druhu. Niektorí sa potĺkajú životom úplne bezcieľne, niektorí sa aj snažia, ale výsledok nestojí za veľa. Oproti nim je Šimon nadpriemerný.

Šimon je robotický vysávač napchatý senzormi, čipmi a šikovným programom. Žiadne náhodné pobehovanie hore-dolu v nádeji, že povysáva celý byt. Šimon má všetko zmapované. Pozná pôdorys bytu, metodicky ho celý obíde, vie, že čo neodtlačí, musí obísť, a keď rozozná nohu stola, obkrúži okolo nej, aby mu neušla najmenšia smietka.

Možno je sám na seba veľmi hrdý, ako dobre si plní úlohu. A možno cíti frustráciu, pretože pri svojej upratovacej ceste vždy narazí na jednu skutočne záhadnú miestnosť.

Vchádza sa do nej dverami z predsiene. Pokiaľ svojimi senzormi dovidí, je zhruba rovnako veľká ako predsieň, ale za ňou tuší ešte jednu. To môže len odhadovať, pretože do tej miestnosti sa nie a nie dostať. On sa aj pokúša, ale jeho senzory mu neomylne hlásia, že tadeto cesta nevedie, v ceste má prekážku, ktorú nevie odtlačiť.

Možno je s tým zmierený, napokon, keď mu niekto postaví do cesty blok, asi má na to dôvod a nechce, aby do tej miestnosti išiel. Možno je nespokojný – ako si má plniť poslanie, keď sa tam nedostane? Vie vôbec ten, ktorému slúži, že má upratanú polovicu bytu?

A možno za dlhých dní, keď stojí v dokovacej stanici a čaká na stanovený čas vysávania, premýšľa, čo v tej záhadnej miestnosti je. Možno sa tam aj túži dostať, aspoň sa pozrieť, keď už povysávať tam nemôže.

Jedným si je istý – tá izba tam je!

A ja síce o tomto jeho presvedčení viem, ale nemám mu ako vysvetliť, že sa mýli. Žiadna druhá miestnosť vedľa predsiene neexistuje. To len zrkadlové dvere siahajúce od podlahy po strop, v ktorých sa odráža predsieň a kus izby vedľa mýlia úbohý vysávač.

Ale so zrkadlovými stenami jeho programátori nerátali, prípadne neprišli na spôsob, ako odlíšiť odraz od skutočnosti, aby to spoľahlivo fungovalo. Šimon je tak o existencii nejestvujúcej miestnosti skalopevne presvedčený a neexistuje spôsob, akým ho presvedčiť o opaku.

Áno, ľudské vynálezy sa začínajú čoraz viac podobať ľuďom.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.