Austráliou otriasa sexuálny škandál. Nie prvý a nabetón ani posledný, čo sa týka športu. Po siedmich rokoch televízia ABC vo svojom programe 4 Corners vytiahla na svetlo incident rugbyového klubu Cronulla Sharks. Na turné po Novom Zélande hráči nocovali v hoteli na okraji mesta Christchurch. Po šichte v hotelovej reštaurácii devätnásťročná čašníčka odišla na izbu s dvoma hráčmi. Po dvoch hodinách sa bilancia účastníkov afterparty zvýšila o desať ďalších hráčov a ostatných členov výpravy. Šiesti z nich mali v takej či onakej forme sex s dotyčnou a ostatní sa prizerali.
Ponechajme bokom úlohu jedinej ženy v tomto prípade. Nie je jednoznačná a dostali by sme sa na tenký ľad úvah, do akej miery je obeťou chlípnych rugbistov, do akej miery vlastnej hlúposti a do akej miery je vlastne skutočnou obeťou. V tomto smere sa správy a svedectvá rozchádzajú a nikto z nás tam v tom čase nebol. Mňa zaujal ďalší aspekt z toho publicistického programu – reportérka pomerne prekvapene skonštatovala, že podobné výstrelky, ktoré zďaleka neboli zriedkavosťou, kluby až donedávna mlčky tolerovali. Skupinový sex bol pre nich formou teambuildingu.
To už človeka zarazí. Prešiel som niekoľkými profesiami a niekoľkými pracoviskami, ale na žiadnom z nich som nenarazil na podobný nápad. Skutočne, porozhliadnite sa po svojom pracovisku a skúste si predstaviť grupák s kolegami. Teda nie žeby ste súložili navzájom, ale skrátka mali spoločné orgie. Ako vám tá predstava vyšla? No mne pomerne bizarne. Určite sa nájdu ľudia, ktorí túžia sledovať kolegov pri sexuálnych aktivitách, ale nazbierať ich do jednej firmy by asi bolo dosť náročné.
Tak prečo sú kolektívne športy takou výnimkou? Hráči sú väčšinou mladí a plní testosterónu. Čo síce dáva znamienko rovnosti k agresívnym športom, sexu aj blbostiam, ale stále neznamená odpoveď, prečo sa tomu musia venovať spolu. Ani latentná homosexualita v tom asi nebude, i keď vzájomné prejavy náklonnosti po strelenom góle občas vyzerajú všelijako. Sakra, veď možno práve o to ide! Aby ste sa s kolegami váľali po zemi v objatiach, bozkoch a aspoň piati naraz, musíte mať k sebe fakt blízko. A fyzicky bližšie ako pri sexe sa už k človeku asi nedostanete, a príliš už ani nezáleží na tom, či súložíte spolu alebo takpovediac vedľa seba.
Už to teda tak vyzerá, že grupák skutočne môže byť jedným zo spôsobov, ako vybudovať tímového ducha. Treba dodať, že nie práve najšťastnejší. Nielenže sa podobné aktivity zvyknú pretriasať v médiách, ale treba myslieť aj na ženské účastníčky týchto aktivít. Totiž – aj tá najpovoľnejšia fanynka môže uprostred akcie zistiť, že nápad rozdať si to s futbalovou jedenástkou môže vyzerať skvele, ale v praxi na tom nie je vôbec nič lákavé. Zatne však zuby, lebo nechce vyzerať ako zbabelec. Dôsledok? Ona na gauči u psychiatra, škandál v novinách, rozpadnuté manželstvá a ukrivdení hráči, žalujúc sa: “Ale veď ona to chcela!”
Kluby si rýchlo všimli, že negatíva tohto spôsobu budovania dobrých vzťahov v mužstve ďaleko prevažujú prípadné pozitíva. Týka sa to nielen sexuálnych eskapád, ale aj výčinov pod vplyvom alkoholu. Okrem nelákavej reklamy to totiž znamená aj útek sponzorov a stratu hráčov – po takomto faux pas totiž často dostanú stop na celú sezónu a obzvlášť hriešnych hráčov kluby dokonca musia vyhodiť. A bez dobrých hráčov idú k čertu výsledky, nálada v tíme a opäť – sponzori. Preboha, kedy som sa stal odborníkom na futbalovú ligu? Rýchlo naspäť k sexu!
Tak sa už zdá, že grupáky v austrálskom rugby (a zrejme aj vo futbale, krikete a v ostatných bizarných kolektívnych športoch) dostali červenú. Aspoň po oficiálnej linke. Nový model austrálskeho športovca je slušný chlapec pijúci nanajvýš vitamínovú vodu. Uvidíme, nakoľko sa tento obraz zhodne so skutočnosťou. Škandály majú totiž vlastnosti tuku vo vode – skôr či neskôr vyplávajú na povrch. A sú nesmrteľné, rovnako ako ľudská dychtivosť nazerať svojim blížnym do spálne. Alebo hotelovej izby. A potom sa poriadne nahlas pohoršovať nad tým, čo tam videli.