Šťastné a tradičné

S tradíciami je to zložité. Máme ich tak nejako vryté v pamäti, ako na pohľadniciach. Taký nejaký zvláštny pocit, že na určitý sviatok by sme mali čosi robiť, čosi prežívať.

Ani si nevšímame, že akomak sa život od tradícii vzdialil na míle. Hádzať na Veľkú noc dievčatá do potoka je v podstate už pasé – ťažko niekde nájsť vhodný potok a dotyčné dievčatá pre podobné prípady trénujú krav maga a ak náhodou aj nie, o pár rokov vás zabásnu za ublíženie na zdraví.

Nie, odmietam nariekať nad tým, že z vianočných sviatkov pokoja a mieru sa stali sviatky zhonu a konzumu. Ja sa s radosťou napchám kapustnice.

Ide mi o také bližšie, rodinné tradície. Ako napríklad že na Vianoce sa stretne celá rodina. Ale keď sa ozvú pracovné povinnosti či tetka Smrť, rodinné zhromaždenie sa môže ukázať ako krušne málopočetná záležitosť.

A tak v jeden rok sa naša teta rozhodla, že aj s babkou prídu trochu rozšíriť smutne zredukovaný počet rodinných príslušníkov. Všetko išlo hladko až do momentu, kedy teta pod rozžiareným stromčekom nemenej rozžiarene zanôtila: “Narodil sa Kristus Pán, veseľme sa!”

Všetci sme sa v momente otočili na tetu v absolútnom zdesení. Takáto simultánna reakcia ju zneistila a umlčala, čo bol dosť dobrý výkon, pretože inak ju nebolo možné umlčať ničím.

Aby sme si rozumeli:

  1. Koledy sa u nás nikdy nespievali.
  2. Teta nikdy predtým neprejavovala prehnané duchovno.
  3. Jej spev znel horšie ako smrteľný škrek lamatína širokonosého a čerstvo narodeného Krista Pána by spoľahlivo zabil.

Po pár sekundách ticha sa Vianoce pohli ďalej, akoby sa nič nestalo a sprznenú koledu sme prešli mlčaním.

Prešiel čas a tetka Smrť si spomenula aj na tetu. Už nemal kto zvyšovať vianočné počty. Ale nezabudli sme. Našli sme si totiž novú tradíciu. V najmenej očakávanej chvíli niekto čo najhlasnejšie a najfalošnejšie zaškrieka: “Narodil sa Kristus Pááán!”

A nie, nie je to neúctivé. V takej chvíli si totiž na tetu spomenieme, na ňu, aká bola, čo všetko pre nás počas svojho života spravila. Tých pár falošných tónov nám ju na chvíľu prinesie naspäť, ako keby bola nažive.

Táto tradícia je nám bližšia a skutočnejšia než napríklad hádzanie orechov alebo diškurovanie s hospodárskymi zvieratami.

Šťastné Vianoce vám želám, a nech vám vaše osobné tradície prinášajú radosť!


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.