Prax 2.7: Nová hviezda

Ak sa raz budete rozhodovať, či si zvolíte povolanie, kde sa striedajú služby, dobre si to rozmyslite. Inak sa vám môže stať to, čo mne – večer som odovzdal pacientov nočnej službe a skoro ráno mi ich tí istí ľudia vrátili naspäť. Ako keby som potreboval pripomínať, že som nevyspatý. Aby ste mali lepšiu predstavu – domov som sa dotiahol v čase, keď ste u vás končili s prácou a v čase, keď ste si líhali spať, som už bol naspäť v nemocnici.

Po dramatických udalostiach zo včerajška bola dnešná služba o poznanie pokojnejšia. Keďže je to akútne oddelenie, väčšina pacientov sa obmieňa veľmi rýchlo, prípadne prechádzajú medzi poschodiami alebo z uzavretého oddelenia na otvorené. Prípadne naopak, ako dnes hrozilo naturistovi zo zeleninovej záhradky. Napokon však ostal na otvorenom oddelení a dnes bol výnimočne slušný a komunikatívny.

Dostal som aj dvojitú porciu ozajstných nefalšovaných bludov. Jedna pacientka sa mi zdôverila, ako jej matku uniesli, ako by chcela robiť bojové umenia a pomáhať polícii v odhaľovaní zločincov, ako o jednom vie, že je vrah, ale nemôžu mu nič dokázať, a keď mi už išli oči krížom, pridala navrch ešte záhadnú informáciu o čomsi neidentifikovateľnom, čo žije u nej doma v práčovni. Lialo sa to z nej ako z prasknutého potrubia a moje pokusy o navracanie do reality som si mohol rovno ušetriť.

Ale absolútnou hviezdou oddelenia sa stal nový prírastok – chlap v najlepších rokoch a s paranoidnou schizofréniou jedna radosť. Keďže má záznam o agresii voči ženskej časti personálu, snažil som sa sprevádzať sestričky zakaždým, keď s ním museli prísť do kontaktu. Nesmierne som ľutoval, že som bol jediný chlap v celej zmene. Nie žeby mi až tak prekážal arogantný a paranoidný krikľúň – ale ten jeho pach! So sprchou sa nekamaráti a naše dobre mienené návrhy, aby si obzrel zariadenie kúpeľne bližšie, ani neuzná za hodné odpovede.

Boli sme preto celkom milo prekvapení, keď sa sám začal dožadovať injekcie. Lenže čo čert nechcel, keď prišlo na samotné bodnutie, vzbúril sa – nevidel totiž na vlastné oči, že sestra natiahla do striekačky ten správny liek. Farba podľa neho nebola správna a podozrieval nás, že mu chceme pichnúť niečo iné. No a keďže ho násilím nemôžeme ani osrpchovať, ani mu pichnúť injekciu, ostal bez lieku a s pachom. Popoludní sa už personál naňho pripravil dôkladnejšie – dve sestry, lekár a štyria hromotĺci z ochranky. Neviem, či zabrala ich nenápadná prítomnosť, alebo fakt, že tentoraz sestra natiahla liek do striekačky pred jeho očami, ale tentoraz problémy už nerobil.

Rozmýšľam, ako ho presvedčiť, aby si dal sprchu.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.