Ako tí Austrálčania bývajú

Ja viem, že stále sľubujem, ako sa zameriam na miestne jedálne a kulinárske zvyklosti a snáď sa k tomu čoskoro dostanem, ale dnes to bude ešte stále o inom. Nás, odchovancov králikární, totiž zaujíma aj to, kde a ako skladajú Austrálčania hlavu na noc.

Na výber je samozrejme byt alebo dom. V porovnaní so slovenskými mestami je tu omnoho viac práve tých domov, čo je aj dôvod, prečo sa Sydney neustále rozrastá a prečo je doprava do mesta taká vyťažená. V samotnom centre mesta totiž až toľko bytoviek nie je, a pokiaľ sú, tak ich cena tomu zodpovedá. S rastúcou vzdialenosťou od centra ich počet ešte viac klesá a existujú štvrte tvorené výhradne rodinnými domami – čo je pochopiteľné, však kto by netúžil v rámci veľkomesta po ničím nerušenom, vidiecky idylickom vlastnom bývaní!

Všetko má svoje pre a proti, treba povedať. Rodinný dom totiž neznamená automaticky súkromie a pokoj od susedov. Spýtajte sa mňa, ktorý má tú česť pravidelne počúvať susedu s prenikavým hlasom, ktorá s obľubou sedáva v záhrade, telefonuje s priateľkami, háda sa s manželom, púšťa si starú dobrú muzičku (ďakujem nebesiam, že nie je fanynkou rapu!), usporadúva barbecue…

Ach áno, barbecue. Pre Austrálčanov je tým, čím pre Slováka rezne v nedeľu, či pre Švajčiarov fondue. Rodinné či priateľské posedenia na záhrade, zatiaľ čo na grile škvrčí mäso. Teraz, v zime, to síce takou obľúbenou zábavkou nie je, ale viem si živo predstaviť, že v lete sa celé štvrte musia cez víkend plniť vôňou pečeného mäsa. Austrálčania sa svojho BBQ nevzdajú ani v činžiakoch, nie je nijakou zvláštnosťou vidieť grily stojace na balkóne.

Kým my sme tu zvyknutí na mesačné účty, austrálske výplaty a platby nájomného sa pohybujú v týždenných cykloch. Okrem zvyku to má ďalšiu pozitívnu stránku: týždenne zaplatiť napríklad 250 dolárov nevyzerá tak hrozne ako vycálovať mesačne tisíc dolárov. Pritom 250 dolárov je cena týždenného nájmu ničím výnimočnej garzónky. Veru áno, bývanie je tu zbesilo drahé, nech sa na to pozriete z ktorejkoľvek strany.

Prenájom nespomínam náhodou. Kým v našich zemepisných končinách je bývanie z veľkej časti vo sfére vlastníctva bytu a v podnájme ste spravidla načierno, trh s prenájmom je u protinožcov neobyčajne čulý. Nie je žiadnym nezvykom, keď celé rodiny bývajú v prenajatom byte niekoľko rokov a platia týždennú rentu. Malé upozornenie: vo väčšine apartmánových komplexov sú domáce zvieratá zakázané. Takže ak si svoj život neviete predstaviť bez psíka, dobre sa pozrite, kam sa sťahujete.

Mierne podnebie Austrálie so sklonmi k trópom vedie staviteľov k istej ľahostajnosti – ešte nikde som nevidel dvojité okná a o tepelnej izolácii sotva počuli. Ústredné kúrenie je veľkou neznámou a centrálnu klimatizáciu vidno len v moderných výškových budovách, obchodných centrách a úradoch. V zimných mesiacoch sú preto veľmi populárne prenosné radiátory a v lete mobilné klimatizačné jednotky. Ani spotreba elektriny však zjavne nedokáže Aussíkov prinútiť zamyslieť sa, kam dočerta im to pracne vygenerované teplo či chlad vlastne uniká…

Ďalšie zaujímavosti a praktické rady k bývaniu v Sydney nájdete v článku, ktorý som napísal pre prílohu SME S-Reality.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.