Ako zafinancovať metro

Nejdem teraz hovoriť o tom, či Bratislava metro potrebuje alebo nie. Povedzme, že potrebuje. Iste, v súčasnosti by už bola problematická aj samotná stavba, lebo vyrástlo všetko všade a čo nie je zastavané, je vyasfaltované a na niečo slúži. Takže tá výstavba by bola ešte drahšia a peniaze na to zrejme nebudú nikdy.

Ha, že nikdy? Mám nápad, ako do roka vyzbierať dostatok peňazí na stavbu troch liniek križujúcich celé mesto. Boli by aj štyri, ale keďže poznáme Slovensko, vieme, že aspoň štvrtinu niekto ukradne. Ale neva, tých peňazí bude toľko, že si to ani nevšimneme.

Prišiel som na to náhodou, cestou z obchodu. To mám asi tak dvesto metrov domov. Začalo to na parkovisku, kde som musel kľučkovať medzi autami, lebo nejaký dobrák zaparkoval na jasne vyznačenom páse, ktorý je určený pre chodcov. Ani mu nepripadlo zvláštne, že ten vyznačený priestor je príliš úzky.

Bez zranenia som sa dostal až k chodníku, na ktorom ma vďaka ročnému obdobiu nezrazil žiaden cyklista. Moja radosť netrvala dlho, lebo som musel vyjsť na cestu. Celú šírku chodníka totiž zabralo ďalšie parkujúce auto. Jeho vodič si zrejme povedal, že tento kus asfaltu vyzerá ako pekné rozšírenie parkoviska vedľa.

Prichádzajúc domov som ešte zazrel ďalšie autíčko pohodlne odparkované na chodníku, ktorý nemá do šírky hádam ani tých jeden a pol metra, ktoré by teoreticky každé parkujúce auto malo nechať chodcom. Samozrejme, vodiči si povedia, že však im stačí aj meter alebo menej. Však čo by nejaké matky s kočíkmi či nebodaj ľudia na invalidných vozíkoch mali behať po vonku? Doma nech sedia a neprekážajú.

A tak mi napadlo – čo keby si policajti začali dôsledne plniť povinnosti a rozdávali pokuty? Jedna hliadka keby si dala pár kolečiek po jednej mestskej časti a vybrala pár šušňov hoci len od šoférov, ktorí nemajú poňatia o význame žltej čiary, prípadne od tých, čo priestor zastávky považujú za skvelé miesto na parkovanie – to by bolo peňazí! Trochu dôslednosti a do roka má mestská pokladňa a štátny rozpočet toľko, že postavíme metro a ešte sa v ňom budeme môcť voziť zadarmo!

Skúsim tento návrh pretlmočiť nejakému mestskému či štátnemu policajtovi. Ak teda nejakého uvidím aj inde ako v idúcom aute.

Čo nie je veľmi pravdepodobné.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.