Všetko zlé je na niečo dobré

Austrálčania bežne hľadajú na každej zlej veci niečo dobré. Mne, kovanému Európanovi, to občas príde až čudné. Toľko skvelých príležitostí na nariekanie, depresie a pesimizmus – a oni hľadajú pozitívne stránky? Keďže ma čaká prax na psychiatrickom oddelení a nerád by som, aby ma vyhodili za deprimovanie pacientov, podujal som sa na hľadanie pozitívnych stránok aj ja. Prekvapene som zistil, že sa dajú nájsť vo všetkom. Aj v znásilnení maloletej, vyvražďovaní tiav a zmarenom teroristickom útoku.

To sú totiž tri najsenzačnejšie správy, ktoré na austrálskom mediálnom nebi spôsobili hotové tornádo. Poďme pekne chronologicky.

Prvá búrka začala pomerne nevinne – rozhlasovou reláciou, v ktorej už aj tak dosť kontroverzný veľkohubý moderátor Kyle Sandilands na žiadosť matky pripojil 14-ročné dievča k polygrafu, inak známemu pod menom detektor lží. Mamička totiž chcela vedieť, aké má jej dcéra skúsenosti so sexom a drogami. Nikto nečakal, že sa dievča v priamom prenose zrúti a prizná, že v dvanástich bola znásilnená. Zaskočený Kyle vytresol čosi neuveriteľné: “A to bola tvoja jediná skúsenosť?”

Na moderátora sa vzápätí zosypala lavína kritiky. Nielen pre jeho načisto nepremyslenú reakciu, ale aj za samotný nápad – čo je to za móresy, v priamom prenose na celý kontinent vypočúvať maloletú o sexuálnych skúsenostiach? Kyle prišiel o svoju show v rádiu a televízna stanica Ten ho vyhodila z kresla porotcu Australian Idol, čiže obdoby našej Slovensko hľadá Superstar.

A práve v tom sa našla pozitívna stránka: Médiá sa zbavili arogantného moderátora/porotcu, ktorý už mnohým liezol na nervy.

Veľkou udalosťou bolo zmarenie pripravovaného teroristického útoku. Skupina ľudí zo Somálska a Libanonu totiž plánovala rozsiahly samovražedný útok na vojenské ciele Austrálie. Čo a v mene koho tým chceli povedať, sa verejnosť zatiaľ nedozvedela. Znepokojivé je, že tu teroristov vôbec máme. Dobrú stránku netreba hľadať dlho – že sa polícii podarilo celú akciu zrušiť pred jej vykonaním. Neviem, či mám zmeniť názor na hojne propagovanú udavačskú telefónnu linku. Ešte si to rozmyslím.

No a do tretice niečo veselšie. Austrálskeho premiéra Kevina Rudda rozvášnená moderátorka americkej televízie CNBC Erin Burnett označila za masového vraha. Pôvodne síce mala analyzovať finančné trhy, ale ťavy dostali prednosť. Austrália má totiž problém s premnoženými dromedármi, ktoré sem dopravili v devätnástom storočí. V súčasnosti behá po kontinente milión tiav, ktoré tu pôvodne neboli doma, ale bez poriadnych predátorov sa im darí nad očakávanie.

Vláda preto nariadila znižovanie ich stavov, čo spôsobilo zábavný rozkol v ochranárskej obci. Kým jedni súhlasia, že ťavy sú premnožené a na austrálsku pôdu nepatria, druhá polovica je naďalej ochotná zabíjať bobra v mene ochrany stromov, čiže nechať ťavy, ako sú, nech pôvodná austrálska fauna pokape od hladu.

Vláda sa snažila nakriatnuť občanov, aby si navykli na ťavie mäso, ale úspech tejto operácie bol ešte menší ako snaha naučiť ich jesť klokaninu. A tak sa na ťavy vedú útoky streľbou z helikoptéry a výsledné telá sú ponechané tak pre radosť zdochlinožrútov. Čo už, keď tigre nemáme. A to je na tom, myslím, to najpozitívnejšie.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.