Čierny chlpatý jazyk

Nenápadne som sa rozhliadol okolo seba, či som jediný, kto to tam vidí. Vyzeralo to tak, i keď najmä preto, že väčšina spolužiakov srdečne kašľala na zadanú úlohu. Ja, starý poctivec (slovo “starý” je v kolektíve dvadsaťročných smutne primerané), som bol za svoju snahu potrestaný tým kurióznym slovným spojením, s ktorým som si nijako nevedel poradiť. Drgol som preto do spolužiaka s otázkou, či aj v jeho knihe je to isté. Bolo.

Už mi to nedalo a cez pol triedy som zahulákal, aby ma vyučujúca počula: “Ten čierny chlpatý jazyk, to myslia doslovne, alebo je to nejaká fráza?”

Nie som typ človeka, ktorý má doma Zdravovedu zlistovanú do formy šalátového vydania a podchvíľou na sebe nachádza symptómy najhrôzostrašnejších chorôb. Čo je naozaj šťastie, pretože na anatómii sme preberali skutočne desuplné stavy. Zato však trpím príliš živou predstavivosťou a z neznámych príčin som si občas symptómy najrôznejších stavov predstavoval na sebe, a nie na bezmenných imaginárnych pacientoch. Otvorené zlomeniny, prítulné črevné parazity, amputácie, potrhané črevá… a ďalšie dôvtipné ochorenia, ktorých definícia by zabrala priveľa miesta a som si istý, že sami dokážete prísť na niečo dostatočne príšerné.

Ale – čierny chlpatý jazyk? Navyše ako vedľajší účinok užívania antibiotík? Nejako mi to nešlo do hlavy, najmä preto, že bola plne zamestnaná predstavou, aký je to asi pocit, mať v ústach chlpatý jazyk. Svoj, podotýkam. A ako si s tým poradiť? Viete si predstaviť, že okrem oblastí, ktoré si bežne holíte, smelo vyplazíte jazyk do zrkadla a zopár zručnými ťahmi ho zbavíte nežiadúceho ochlpenia?

Moja neovládateľná predstavivosť ma začala bombardovať značne šialenými situáciami:

On a ona pri mesiačiku. Romantická nálada. Ona ho pohladí po líci a roztúžene zašepká: “To tvoje strnisko na jazyku je tak sexi!”

Partia pipiniek na káve v Auparku. Jedna sa ozve: “A vyskúšali ste už ten depilačný krém s jahodovou príchuťou?” Druhá nonšalantne odvetí: “Jahodová je už totálne out, ja bežne používam pistáciovú s aloe vera.”

Nešťastná dievčina píše do poradne ženského časopisu: “Poraďte mi, prosím. Môj priateľ si odmieta holiť jazyk a mňa to veľmi šteklí pri bozkávaní. Navyše si myslím, že je to nehygienické, ale on tvrdí, že s nápadom holiť si jazyk prišli len výrobcovia žiletiek, ktorí na tom chcú zarobiť…”

Manželská hádka. Muž kričí: “Ako mi vysvetlíš, že sme obaja čiernovlasí, ale to dieťa má ryšavý jazyk?”

Konečne sa mi podarilo upútať pozornosť vyučujúcej, ktorá sa namiesto ampicilínu zaoberala hodnotením najnovšieho vývoja v seriáli Neighbours. Keď som ju presvedčil, aby sa zamerala na problém chlpatého jazyka, vysvitlo, že to nie je doslovne chlpatý jazyk, akurát na pohľad tak pôsobí. Dosť sa mi uľavilo a už celkom pokojne som prešiel na ďalšiu skupinu liekov, ktoré sa napríklad používajú na… Vianočnú chorobu?

Zacapol som učebnicu a s chuťou som sa zapojil do procesu rozvrátenia vyučovania. A doma som si len tak akoby mimochodom skontroloval jazyk. Len pre istotu.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.