Austrália? Hore nohami

Ak by som niekedy aj chcel zabudnúť, že som u protinožcov, oni mi skrátka nedajú šancu. Vždy a znova dostanem pocítiť, že tu je to hore nohami. Nejde len o to, že krčmy majú zodpovednosť, aby ste sa neopili.

Najnovší dôkaz mi prišiel poštou. Účet za vodu. Za obdobie troch mesiacov. Viete si predstaviť tú úzkosť, s akou som obálku otváral. Suma, ktorú som si na vyúčtovaní prečítal, mi doslova vyrazila dych a musel som si ju pozrieť asi trikrát, kým som uveril vlastným očiam.

Dvanásť dolárov.

Je to úplná záhada. Nedostatok pitnej vody v Melbourne každý rok ústi do vládou nariadeného obmedzenia používania vody. Niektoré fontány si už ani nepamätajú, kedy boli naposledy v prevádzke. Udavačské povahy dychtivo kontrolujú, či ich susedia náhodou nepolievajú záhradku. A ja mám dvanásťdolárový účet.

Nie žeby mi to vadilo, ale keď si to porovnám s inými nákladmi, vyzerá to neuveriteľne. Elektrina sa šplhá nad stovku dolárov každý kvartál. Internet, ADSL s dátovým obmedzením, lezie na stovku mesačne (!). Bývanie – ani nechcite vedieť.

Ale aj poniektorí ľudia sú, mierne povedané, zvláštni. Úrad, ktorý preveroval nehodu mladistvej nádejnej rekordérky, prišiel k záveru, že ružová jachtárka urobila niekoľko hlúpych chýb. Decentne jej odporučil, aby svoj úmysel oboplávať svet prehodnotila. Medzi riadkami sa dalo jasne čítať, že na to zatiaľ jednoducho nemá.

Odpoveď matky nešikovnej námorníčky na seba nenechala dlho čakať, bola však absolútne nečakaná: vraj, všetka tá kritika je len preto, že Jessica je dievča a keby bola chlapec, nikto ani nemukne.

Viete, seriózne uvažujem nad tým, či by tú celú rodinu nemali zbaviť svojprávnosti. Dcéra nešikovná a rodičia namiesto toho, aby sa spamätali, ju naďalej posmeľujú a matka z toho urobí vaginálne monológy. Úžasné.

No a keby aj náhodou tu bolo všetko v poriadku, vždy sa nájde niekto, kto Austráliu zburcuje. Naposledy to bola potravinárska spoločnosť Kraft. Na trh uviedla novinku – austrálsku národnú nátierku vegemite so syrom. To by ešte bolo v poriadku, ale predstavila ju pod názvom iSnack 2.0. No to ste mali vidieť ten cirkus. Normálne to v správach zatienilo inak najväčšiu udalosť, finále v tej čudnej hre, ktorej tu bohvieprečo hovoria futbal.

Moderný názov národnej pochúťky spôsobil takmer revolúciu – obyvatelia to označili za suverénne najhlúpejšie pomenovanie, aké kedy počuli. Nielenže sa z názvu stratilo to podstatné, vegemite, ale predávať drožďovú nátierku pod názvom evokujúcim počítač alebo iPhone, je už dokonalá kravina. Kraft verejnej mienke dokázal vzdorovať štyri dni. Dnes pokorne stiahol chvost a oznámil, že vypíše súťaž na nové pomenovanie. Aj by som sa zapojil, ale keďže nemám k tej pochutine najláskavejší vzťah, môj návrh by asi neprešiel.

Ja by som totiž navrhol názov vomite.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.