Keď zhasne svetlo…

Neuverili by ste, akí sme civilizáciou rozmaznaní. Ja viem, keby sme boli donútení okolnosťami vrátiť sa do praveku, veľmi rýchlo by ožili lovecké a ďalšie podobné pudy. Napokon, čítali sme niekoľko antiutópií, počnúc Dňom trifidov a končiac Svedectvom. Niekedy sa tam ľudia správali naozaj dosť blbo. Ale nechcem to hnať do takejto krajnosti. Mne k zamysleniu úplne stačila jediná moja myšlienka:

Čo ak by vypadla elektrina?

Rozumie sa relatívne krátky výpadok, nič dramatické. Nemusel by som sa obávať o chladničku a veci v nej. Vypadol by len televízor, počítač, samozrejme, aj internet…

Ako správneho vyštudovaného knihovníka mi okamžite napadla jasná odpoveď: no čo, máš kopec kníh, budeš sí čítať.

A potom som sa plesol po čele: Dokelu, ale veď by bola tma! No áno, keby sa to stalo cez deň, žiadna tragédia, ale je zima a stmieva sa skoro, čo potom? Síce som zásobený sviečkami, lebo však treba, pre každý prípad – ale čítať pri svetle sviečok nie je bohvieaké terno a moje oči by si o tom iste pomysleli svoje.

Tuho som premýšľal a chytala ma hrôza. Takmer ku každej činnosti vedúcej k rozptýleniu počas voľného času a osamotenia potrebujeme elektrinu!

Pokojne, pokojne, dohováral som si. Ľudstvo nemalo elektrinu dlhé storočia a evidentne to prežilo. Keď si odmyslíme spánok a podobné činnosti, ešte stále nie je nič stratené. Aj sviečka je svetlo.

Dá sa pri nej napríklad hrať pasians. Alebo si rovno vyložiť karty a snažiť sa vyveštiť, ako dlho potrvá výpadok.

Možno si trénovať rukopis, ktorý dvojručným písaním na klávesnici postupne stráca akúkoľvek čitateľnosť.

Môžeme si spomenúť na svoje obľúbené pesničky a len tak pre seba si spievať, zatiaľ čo hľadíme do stropu.

Dobrým nápadom je aj vyrovnať v policiach knihy, cédéčka, DVD.

Za pokus stojí aj zakladanie fotografií do albumov – všetky sa mi povaľujú v obálkach a za ten svet sa neviem prinútiť ich pozakladať.

Výpadok elektriny sa dá využiť aj na rozmotanie káblov smutne tichého počítača.

No, skrátka sa nebojím. Keď vypadne elektrina, zábavu si nájdem. Len dúfam, že si elektrina nezmyslí vypadnúť skôr, ako dopíšem tento príspevok…


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.