Konečne klokany!

Po dvoch mesiacoch v Austrálii som konečne uvidel kengury! Teda nie iba jednu, a nie na obrázku! Naživo, bez plotu, keby sa mi zachcelo, môžem sa s nimi začať naháňať… Ale to sa v zoologickej záhrade nepatrí.

Veru, ak by si niekto myslel, že kengury sa tu bežne premávajú po uliciach, mýli sa. Jeden miestny občan farbisto opisoval, ako musel presviedčať istú Američanku, že nie, Austrálčania si nechovajú kengury ako domáce zvieratká. Aj tak sa tvárila pochybovačne.

Na moju škodu prišiel impulz ísť do ZOO neplánovane, a tak som namiesto poriadneho fotoaparátu mal iba mobil. Výsledky nie sú bohvieaké, snáď to postupom času napravím.

Kengury sú našťastie na dosah ruky – to doslovne. Nie sú od ľudí oddelené žiadnym plotom, a tak sa môžete prechádzať a sledovať kengury a ich príbuzné valabie (vyzerajú takmer rovnako, ale sú sivé alebo hnedé, menšie, subtílnejšie a majú kratšie uši). Prezieravo si držia odstup a máte možnosť vidieť len menšie exempláre. Kde ich držia, keď vyrastú, som nezistil.

Ďalšie typické austrálske zvieratá, koaly a ježury, sú už slušne oddelené – predsa len, sú to plaché zvieratká. Kým ježury sa mocú v tráve a tvária sa naštvane, koaly by mohli v noci zameniť za vypchaté a 24 hodín by to nikto nezistil. Flegmaticky posedávajú na stromoch a sotva sa na človeka pozrú.

Austrália je na slávne endemity bohatá – bohužiaľ, obrázkom vačice ani vtákopyska neposlúžim. V ich expozíciách panuje tma a blesk je samozrejme prísne zakázaný. Len tak poinformujem, že vačica je roztomilo ťarbavá ako medvieďa a vtákopysk je omnoho menší, než som čakal. Má to sotva dvadsať centimetrov a krauluje to odušu, takže ani za denného svetla by sa asi nedal amatérskymi silami len tak odfotografovať.

Zvyšok zoologickej záhrady je takpovediac štandardný – šelmy, opice, tulene, žirafy, tučniaky… Hyeny nemajú vôbec a medveďa iba čierneho – vzácny exemplár z Ázie. Na zbláznenie roztomilý, ale neurotický ako jeho slovenskí kolegovia – korzuje hore-dolu tak rýchlo, že zachytiť ho fotoaparátom je takmer nemožné.

Z ríše plazov vám ešte venujem fotografiu varana komodského, ktorý je fakt veľký ako komoda. Jašterov a hadov tam bolo veľa a nesmierne zaujímavých, ale opäť boli svetelné podmienky proti mne. Takže galéria zo zoologickej záhrady je pomerne chudobná a ja len verím, že ju ešte obohatím. Príjemné kukanie!


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.