Pekelníci v montérkach

Ak chcete žiť bohabojným životom, ale neviete sa k tomu donútiť, mám pre vás riešenie. Zadovážte si byt, ktorý potrebuje rekonštrukciu a pustite sa do nej. Otvorí sa pred vami obraz pekla a celé dni a týždne budete v takých mukách, že dostanete vcelku slušnú predstavu o tom, čo vás čaká po smrti v prípade hriešneho života. Samozrejme, podmienkou je, že ste technicky a stavebne úplne ľavý, a tak sa do bytu pustia bytosti, ktoré považujete za odborníkov naslovovzatých.

Lenže chyba. Oni sú v skutočnosti splodenci pekla a znepríjemnia vám život na maximálnu možnú mieru!

Začne to pritom úplne nevinne. Zvážite realisticky svoje možnosti a schopnosti a vyjde vám jednoznačný záver: ak by ste sa pustili do rekonštrukcie sami, s najväčšou pravdepodobnosťou by to skončilo škaredo. Krivé steny, šmuhy, roztancované obkladačky, opadaná omietka… Jednoduchšie by bolo švacnúť doprostred bytu granát a výsledok by bol rovnaký. Realistický, no zároveň nič netušiaci človek preto spraví osudnú chybu: podá pekelníkovi prst.

Sadistický diabol sa zmnoží do niekoľkých exemplárov, ktoré sú však úplne identické: hlučné a páchnu alkoholom, ktorým však iba prekrývajú zápach síry. Na výsledku ich práce sa totiž žiadne opojenie neprejavuje. V zmysle čertovských zmlúv kopytníci dodržia, čo sľúbili. Lenže.

Lenže nič nejde, ako ste si predstavovali. Rohatí sa vám motajú po byte a predvádzajú rôznu škálu prízvukov z celého Slovenska. Sú tak autentické, až musia byť falošné. Navyše zakaždým pôsobia tak zamestnane a usilovne, že by im závideli všetci úradníci v štátnej správe, ktorí doteraz používajú starý lacný trik, totiž prenášanie papierov. Robotníci sú omnoho vynaliezavejší. Hoci sa zjavne neuživia ničím iným, ako manuálnou prácou, urobia všetky mysliteľné (a zo tri nemysliteľné) veci, aby manuálne robiť nemuseli.

Po určitom čase zistíte, že čosi nie je v poriadku. Blíži sa dátum, ktorý vám diabli sväto-sväte určili ako termín ukončenia prác. Lenže vieme, ako dopadajú sväté prísahy čertov. Práce nie sú ani v polovici. Zato vaša hlava sa nafúkla do rozmerov zahanbujúcich hydrocefala. Čertiská totiž neustále hundrú o nečakaných komplikáciách, pričom vás zasvätene presviedčajú že to a to v žiadnom prípade nejde. Neopovážte sa im ustúpiť! Najneskôr teraz je čas, aby ste sa zaťali a pustili sa do boja.

Nediskutujte s nimi! Ak treba, pohrávajte sa so strelnou zbraňou, ale dlhý bič celkom na tento účel postačí. Vôbec sa nenechajte vtiahnuť do debát o tom, čo ide a čo nejde. Trvajte na svojom a ich námietky s prehľadom ignorujte. Ak to nepomôže, nasaďte dôrazný tón, ktorý má tvrdosť a chlad kalenej ocele.

Ak zvládnete tento level (ktorý sa môže v rôznych variantoch opakovať ľubovoľne dlho), možno budete pripravení na záverečné účtovanie, ktoré je však skutočný hardcore. Slabšie povahy nech si na to radšej niekoho najmú. Červenooké príšery totiž prejavia snahu ignorovať zanechané chyby, spochybniť objednaný rozsah prác a navýšiť svoju odmenu o ľubovoľné číslo, ktoré si v ten deň vymyslia. Nič z toho im nesmiete dovoliť!

Záverečný súboj je dlhý, vyčerpávajúci a po jeho skončení vás môže čakať akútna potreba vyhľadať psychiatra. Pripravte sa dôkladne a trvajte na svojom. Poukazujte nerovné steny, z ktorých trčia káble, prípadne mačací chvost. Nedajte sa zneistiť ich tvrdením, že nemali v objednávke povinnosť vyšpárovať obkladačky, či natrieť okrem stien aj strop. Neuverte im, že prekročili pôvodný rozpočet a treba im dať viac peňazí, naopak, za chyby a omeškanie žiadajte zníženie ceny.

Ak vytrváte a neprejavíte najmenšie zakolísanie, napokon sa dohodnete, že pôvodne dohodnutá cena ostáva v platnosti. To je štandardný výsledok záverečného rituálu, ale beda vám, ak nedodržíte predpísané kroky a nebudete sa snažiť ožobračiť ich. Ošklbú vás oni, a to ešte aj o dupačky vašich nenarodených detí.

S úľavou za nimi zavriete dvere a chystáte sa žiť bohabojný život plný dobrých skutkov a lásky k blížnemu. Práve ste totiž prežili robotníkov a je málo pravdepodobné, že posmrtné zatratenie bude vyzerať o niečo lepšie. V duši sa vám rozlieva svetlo a všeobjímajúca láska…

No a potom zistíte, že napríklad okná sú olúpané, ale nenamaľované, že v kúpeľni nie je žiadne osvetlenie, len trčiaci drôt…

Peklo nás skrátka zase raz dobehlo.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.